Samochody elektryczne możesz ładować prądem zmiennym (AC) i prądem stałym (DC).
Ładowarki AC oferują mniejszą moc ładowania (zwykle 7kW, 11kW lub 22kW), co wpływa na dłuższy czas ładowania auta (może zająć do kilku godzin), ale ładowanie takim prądem jest z reguły zdrowsze dla baterii w aucie.
Ładowarki DC oferują moce nawet do 350kW. Warto jednak sprawdzić, z jaką maksymalną mocą może ładować się Twoje auto aby nie przepłacać. Korzystanie z ultraszybkich ładowarek przyspiesza czas ładowania baterii w aucie nawet do zaledwie kilkunastu minut. Pamiętaj, że często są one droższe od wolniejszych ładowarek AC.
Najpopularniejsze wtyczki to: CCS2 Combo, Type 2, CHAdeMO.
W Europie standardem ładowania prądem stałym (DC) staje się złącze CCS2, które wypiera wtyczki CHAdeMO, montowane przez japońskich producentów. Prąd AC możemy ładować za pomocą wtyczki Type 2, która stanowi część złącza CCS2.
Określenie nawet przybliżonego kosztu przejazdu takiego dystansu jest niezwykle trudne, gdyż rozpiętość cen może być bardzo duża. Zależy to zarówno od tego ile samochód zużywa prądu na 100 km, ale także od rodzaju prądu jakim się ładujemy (AC czy DC) i konkretnego punktu ładowania.
Pamiętaj, że często jeden punkt ładowania (np. GreenWay, Orlen itp.) oferuje dwie różne wtyczki (szybkie DC i wolne AC) w dwóch różnych cenach.
To Ty wybierasz, czy zależy Ci na czasie, czy na niższej cenie.
Aby obliczyć przybliżony czas ładowania należy znać pojemność baterii w aucie (np. 100kWh) i moc wybranej ładowarki (np. 50kW). Następnie dzielimy ilość energii, którą chcemy pobrać (pamiętaj - nie zawsze ładujemy się od 0% do 100%) przez moc ładowarki. Jeśli potrzebujemy 50kWh to na ładowarce o mocy 50kW ładowanie zajmie nam około 1 godzinę.
Pamiętaj - każda bateria ma określoną tzw. krzywą ładowania, która pokazuje w jakim zakresie jak dużą moc bateria może przyjąć.
Powyższe skróty oznaczają różne rodzaje napędu w autach (elektryczne/hybrydowe). Dokładny opis i omówienie różnych odmian napędu elektrycznego znajdziesz na naszej stronie tutaj: BEV, HEV i PHEV czyli słów kilka o rodzajach aut elektrycznych
Zebraliśmy 9 istotnych pytań, które każdy użytkownik auta elektrycznego powinien przeczytać:
Jeśli sądzisz, że wiesz już wszystko o ładowaniu auta - sprawdź się w naszym quizie - QUIZ: Ładowanie auta elektrycznego
Zmiany zostały zapisane