Tesla Model S z bateriami ONE z rekordowym zasięgiem 1210 kilometrów na jednym ładowaniu!

Tesla Model S z bateriami ONE z rekordowym zasięgiem 1210 kilometrów na jednym ładowaniu!
10.01.2022 07:47
Firma Our Next Energy, znana również jako ONE, zamontowała w Tesli Model S swoje akumulatory o znacznie większej gęstości i zdołała przebyć 752 mile (1210 kilometrów) na jednym ładowaniu podczas testu drogowego, jadąc ze średnią prędkością 88 km/h.
Tesla Model S to jedno z aut z najdłuższym zasięgiem dostępnym na rynku, oferujący do 405 mil EPA (637 kilometrów WLTP) na jednym ładowaniu, w zależności od konfiguracji. I choć dyrektor generalny Elon Musk często powtarzał, że Tesla może oferować większy zasięg, zwiększając pojemność akumulatorów do 120 kWh, to jednak zamiast tego producent samochodów koncentruje się na osiągnięciu większego zasięgu dzięki lepszej wydajności.
Inne podejście zaprezentowała firma Our Next Energy (ONE), która zainstalowała własny system akumulatorów w Modelu S:
początek cytatu
Our Next Energy, Inc. (ONE), firma zajmująca się technologią akumulatorów z Michigan, zademonstrowała sprawdzoną baterię, która zasilała pojazd elektryczny o długości 752 mil (1210 km) bez konieczności ładowania. Pojazd przeszedł test drogowy w Michigan pod koniec grudnia, podczas którego samochód pokonał trasę ze średnią prędkością 55 mil na godzinę (88km/h). Wyniki zostały zweryfikowane przez stronę trzecią przy użyciu dynamometru samochodowego, w którym pojazd testowy, Tesla Model S wyposażony w eksperymentalny akumulator, pokonał 882 mile przy prędkości 55 mil na godzinę.
koniec cytatu
Jak udało się osiągnąć taki wynik? Firma ONE zdołała zwiększyć pojemność akumulatorów o dodatkowe około 99,8 kWh pojemności, osiągając blisko 200 kWh pojemności w aucie, który pierwotnie był dostarczany z pakietem ~ 100 kWh. Udało się to osiągnąć dzięki bateriom o wyższej gęstości energii.
System akumulatorów ma gęstość energii 416 Wh/L (w porównaniu do około 245 Wh/L oryginalnego akumulatora Tesli) i wykorzystuje katodę niklowo-kobaltowo-manganową oraz anodę grafitową. Pakiet dodał łącznie dodatkowe 331 kg do pierwotnej masy akumulatora (i pojazdu), jednocześnie dodając 99,8 kWh energii. Gęstość energii właściwej testowanego akumulatora wynosiła 231 Wh/kg.
Osiągnięta gęstość baterii jest imponująca. Udało się do tego samego akumulatora "wcisnąć" 200 kWh baterii, bez modyfikacji nadwozia. Jednak musimy pamiętać, że taka bateria znacząco podniosłaby cenę auta.
Autor: motoevo

Kontakt

Reklama

Mapa strony

Prywatność

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu.

Copyright 2021 - 2023 - motoevo.pl - All Rights Reserved | Web Design: Agencja Reklamy A-GIT

Zmiany zostały zapisane