Tesla Energy z sukcesem zdobyła kolejny ważny kontrakt na dostarczenie systemu magazynowania energii Megapack. Tym razem firma pomoże zrównoważyć belgijską sieć elektroenergetyczną, umożliwiając lepsze wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.
Megapack, wprowadzony na rynek w 2019 roku, jest trzecim stacjonarnym produktem Tesli do magazynowania energii, po Powerwall i Powerpack. Każda jednostka Megapack to kontenerowy system baterii o pojemności 3 megawatogodzin (MWh), zawierający zintegrowane moduły, falowniki i systemy termiczne. Dzięki większym rozmiarom i zoptymalizowanej energoelektronice, Megapack oferuje o 60% większą gęstość energii niż jego poprzednik, Powerpack. Dodatkowo, system jest dostarczany jako gotowe do instalacji rozwiązanie i może być łatwo transportowany w kontenerach, co znacznie przyspiesza proces wdrażania.
W ubiegłym roku Tesla zwiększyła pojemność Megapacka do 3,9 MWh i nieco go powiększyła. System magazynowania energii szybko stał się najpopularniejszym zestawem akumulatorów do projektów magazynowania energii na dużą skalę i mimo znaczącego wzrostu zdolności produkcyjnych Tesli w ciągu ostatniego roku, czas oczekiwania na nowe zamówienia Megapack wynosi obecnie około dwóch lat. Zainteresowanie produktem jest ogromne, ponieważ przedsiębiorstwa energetyczne traktują go jako kluczowy element w drodze do zrównoważenia swojej sieci i lepszego wykorzystywania energii odnawialnej.
Teraz system baterii Tesli zdobył kolejne ważne zamówienie na dostarczenie 200 MWh pojemności dla Eneco w Belgii!
System magazynowania energii baterii (BESS) składa się z 53 Megapaków jednostek magazynowania energii firmy Tesla, co daje łącznie 50 MW/200 MWh magazynowania. Może dostarczać energię do sieci przez 4 godziny. Rosnąca liczba turbin wiatrowych i paneli słonecznych przejmuje znaczną część produkcji energii z istniejących elektrowni na paliwa kopalne. Jednak nie zawsze istnieje energia elektryczna z wiatru i słońca, popyt można kontrolować tylko częściowo, dlatego ważne jest, aby mieć elastyczne magazynowanie. Dzięki temu możliwe jest oferowanie (rezerwowych) mocy w razie potrzeby, aby utrzymać równowagę sieci elektroenergetycznej. We współpracy z belgijskim operatorem sieci wysokiego napięcia Elia, akumulator zapewnia wydajne wykorzystanie stale rosnących ilości zmiennej energii słonecznej i wiatrowej oraz utrzymuje równowagę mocy sieci.
Warto zauważyć, że zaangażowanie Eneco w rozwój odnawialnych źródeł energii w Belgii, we współpracy z systemem Megapack od firmy Tesla, stanowi kolejny ważny krok w stronę efektywnego wykorzystania energii słonecznej i wiatrowej w Europie. To niezwykle istotne, abyśmy zdawali sobie sprawę z takich inicjatyw, które przyczyniają się do ochrony środowiska i budowy zrównoważonej przyszłości.