Nowe inicjatywy rządowe w celu poprawy bezpieczeństwa na drogach

Nowe inicjatywy rządowe w celu poprawy bezpieczeństwa na drogach
18.11.2024 18:00
15 listopada br. ministrowie sprawiedliwości, infrastruktury oraz spraw wewnętrznych i administracji zorganizowali wspólną konferencję prasową, na której przedstawili szereg nowych propozycji mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa na polskich drogach. Każda z zaprezentowanych inicjatyw skupiła się na różnych aspektach problematyki bezpieczeństwa ruchu drogowego, ze szczególnym naciskiem na młodych kierowców oraz osoby łamiące przepisy.

Pomimo systematycznej poprawy statystyk dotyczących wypadków drogowych, nadal istnieje wiele do zrobienia. Wypadki, szczególnie te głośne i tragiczne, jak niedawny na warszawskiej Trasie Łazienkowskiej, wywołują naciski społeczne, zmuszając rządzących do podjęcia działań.
Główne propozycje resortów
Podczas piątkowej konferencji ministrowie zaprezentowali konkretne zmiany, które mają zwiększyć skuteczność egzekwowania prawa na drogach. Oto najważniejsze z nich:

- Zaostrzenie kar dla osób łamiących sądowe zakazy prowadzenia pojazdów, w tym wprowadzenie dożywotniego zakazu prowadzenia.

- Rozszerzenie przypadków, w których możliwy jest przepadek pojazdu, m.in. w sytuacjach, gdy kierowca ma od 0,5 do 1,5 promila alkoholu we krwi.

- Brak możliwości nakładania się zakazów prowadzenia pojazdów.

- Ograniczenie możliwości zawieszenia kary pozbawienia wolności, jeśli sprawca miał w chwili wypadku zakaz prowadzenia pojazdów lub powyżej 1,5 promila alkoholu we krwi.

Propozycje ministra spraw wewnętrznych i administracji
Minister Tomasz Siemoniak skupił się na kwestiach dotyczących nielegalnych wyścigów i brawurowej jazdy:

- Wprowadzenie nowego przestępstwa obejmującego organizację i uczestnictwo w nielegalnych wyścigach samochodowych.

- Ustanowienie nowego wykroczenia polegającego na tzw. drifcie, czyli jeździe w kontrolowanym poślizgu.

- Podwyższenie kar za brawurową jazdę oraz za spowodowanie wypadku śmiertelnego w trakcie nielegalnych wyścigów lub przez osobę z zakazem prowadzenia pojazdów.

- Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów za złamanie sądowego zakazu.

Propozycje ministra infrastruktury
Minister Dariusz Klimczak przedstawił zmiany dotyczące młodych kierowców oraz regulacje w zakresie uprawnień:

- Możliwość wyrobienia prawa jazdy od 17. roku życia, z obowiązkiem jazdy pod opieką doświadczonego, trzeźwego kierowcy.

- Okres próbny dla wszystkich nowych kierowców z niższymi limitami prędkości i zerowym limitem alkoholu.

- Zatrzymanie prawa jazdy na 3 miesiące za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza terenem zabudowanym, z wyłączeniem dróg ekspresowych i autostrad.

- Brak możliwości redukcji punktów karnych za najpoważniejsze wykroczenia.

- Cofnięcie uprawnień za jazdę w okresie zatrzymania prawa jazdy.

- Zwiększenie dopuszczalnej prędkości ciągników rolniczych z 30 do 40 km/h.

Statystyki i perspektywy
Statystyki pokazują, że liczba wypadków w Polsce systematycznie spada, ale liczba kolizji wzrasta. W 2023 roku doszło do 20 936 wypadków, a w pierwszej połowie 2024 roku było ich 10 092, co oznacza wzrost o 770 w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego. Zginęło w nich 887 osób, a 11 712 doznało obrażeń. Wzrost liczby kolizji (aż o 21 559) wskazuje na potrzebę dalszych zmian w przepisach i ich skutecznego egzekwowania.

Propozycje przedstawione podczas konferencji mogą wzbudzić kontrowersje, ale są kolejnym krokiem w stronę poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach. Teraz pozostaje oczekiwać na konkretne terminy wprowadzenia nowych przepisów i ewentualne modyfikacje.
Autor: Karolina

Warto przeczytać

Długie gwarancje, czyli jak producenci elektryków walczą o zaufanie klientów

Długie gwarancje, czyli jak producenci elektryków walczą o zaufanie klientów

🔋 Gwarancje pod lupą Na rynku aut elektrycznych gwarancja staje się dziś jednym z najważniejszych narzędzi walki o klienta. Szczególnie mocno widać to wśród nowych graczy, jak marki chińskie, które próbują przekonać sceptycznych klientów do swojej oferty. Zobacz więcej >>
Tesla wprowadza opłaty za ładowanie powyżej 80% – również w Polsce

Tesla wprowadza opłaty za ładowanie powyżej 80% – również w Polsce

Nowe zasady ładowania na Superchargerach Tesli wchodzą w życie także w Polsce. Od teraz kierowcy mogą zapłacić nawet 2 zł za minutę, jeśli będą ładować pojazd powyżej 80% baterii. Zobacz więcej >>
Ford Puma Gen-E – elektryk dla rozsądnych, nie dla sprinterów

Ford Puma Gen-E – elektryk dla rozsądnych, nie dla sprinterów

Ford Puma Gen-E to długo wyczekiwana elektryczna wersja jednego z najpopularniejszych crossoverów ostatnich lat. Model, który od lat święci triumfy w Wielkiej Brytanii i zadomowił się na dobre na polskich drogach, teraz staje do walki w segmencie elektryków – i robi to po swojemu: bez rewolucji, ale z pomysłem. Zobacz więcej >>
Obejrzyj reklamę anty-EV giganta naftowego ExxonMobil!

Obejrzyj reklamę anty-EV giganta naftowego ExxonMobil!

Nie trzeba mieć dyplomu z ekonomii, aby zdać sobie sprawę, że branża pojazdów elektrycznych i branża paliw kopalnych nie są najlepszymi kumplami, chociaż firmy naftowe do tej pory nie wydawały się zbytnio przejmować pojazdami elektrycznymi. Być może dlatego, że uważały, że pojazdy elektryczne na baterie nigdy się nie przyjmą, a może dlatego, że wierzyły, że ignorowanie pojazdów elektrycznych jest najlepszą strategią, firmy naftowe powstrzymywały się od wielu komentarzy na temat pojazdów elektrycznych. Zobacz więcej >>
Niemcy mają problem! A z nimi cała Europa?

Niemcy mają problem! A z nimi cała Europa?

Niemiecki przemysł samochodowy ma problem. Świat coraz szybciej przechodzi na motoryzację napędzaną prądem, a niemieccy giganci przespali 10 lat względem Tesli czy Chin. Zobacz więcej >>
Nadchodzący Porsche Macan EV 2024 zauważony bez kamuflażu!

Nadchodzący Porsche Macan EV 2024 zauważony bez kamuflażu!

Porsche Macan EV 2024, nadchodzący elektryczny SUV, został zauważony z formie zbliżonej do produkcyjnej, praktycznie bez kamuflażu. Producent zapowiada, że stanie się on "najbardziej sportowym modelem w swojej klasie", zdolnym do rywalizacji z takimi konkurentami jak Tesla Model Y, Polestar 3, Mercedes-Benz EQC i Genesis GV60. Najświeższe szpiegowskie zdjęcia Macana EV rzucają nowe światło na stylistykę tego pojazdu. Zobacz więcej >>
Huawei twierdzi, że nadchodzący Luxeed S7 EV będzie „lepszy od Modelu S Tesli”!

Huawei twierdzi, że nadchodzący Luxeed S7 EV będzie „lepszy od Modelu S Tesli”!

Huawei, znany producent smartfonów, zawarł strategiczne partnerstwo z chińską firmą Chery Automobile w celu stworzenia nowej marki pojazdów elektrycznych (EV) o nazwie Luxeed, która w nadchodzących miesiącach zaprezentuje swój pierwszy pojazd. Według dyrektora działu samochodowego Huawei, Richarda Yu Chengdonga, Luxeed S7 zadebiutuje oficjalnie już w listopadzie, jako konkurent dla Tesli Model S. Zobacz więcej >>
Copyright 2021 - 2025 - motoevo.pl - All Rights Reserved | Web Design: Agencja Reklamy A-GIT

Zmiany zostały zapisane