W centrum wystawowym Porte de Versailles odbywa się właśnie prezentacja nowego kompaktowego pojazdu elektrycznego marki Stellantis Citroën, dedykowanego osobom niepełnosprawnym. Wystawa potrwa do 8 czerwca 2023 roku. Prezentowany pojazd powstał w ramach współpracy z firmą PIMAS, która jest ekspertem w zakresie adaptacji pojazdów dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej.
"PIMAS od grudnia 2003 roku posiada certyfikat ISO 9001 w zakresie montażu i adaptacji pojazdów dla osób niepełnosprawnych. Ten standard gwarantuje naszym klientom wysoką jakość usług i produktów na lata" - powiedział przedstawiciel European Mobility Group z PIMAS.
Prototyp elektrycznego Citroëna jest częścią koncepcji firmy "Ami for All". Ten kompaktowy pojazd elektryczny został zaprojektowany z myślą o osobach, które nie mają przynajmniej jednej kończyny dolnej, zwłaszcza tych poruszających się na wózkach inwalidzkich. Dzięki wkładowi PIMAS, pojazd uwzględnia większość potrzeb osób niepełnosprawnych.
Przykładowo, drzwi elektrycznego Citroëna otwierają się pod nieco szerszym kątem, umożliwiając właścicielom łatwiejsze przesiadanie się z wózka inwalidzkiego na siedzenie kierowcy. Pojazd ma także możliwość mechanicznego i ręcznego sterowania przyspieszaniem i hamowaniem oraz specjalne pokrętło na kierownicy, ułatwiające obsługę. Co ważne, producent pomyślał również o schowku na wózek inwalidzki dla kierowcy, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pojazdu.
"Ami for All doskonale wpisuje się w filozofię Ami: zapewnienie praktycznej odpowiedzi na dostęp do mobilności dla wszystkich. Ami wprowadził łatwość podróżowania w małych odległościach, dając większą niezależność nastolatkom, osobom starszym i osobom bez prawa jazdy. Cieszymy się, że możemy zaprezentować to techniczne rozwiązanie, które wspiera mobilność osób niepełnosprawnych, i pracujemy nad tym, aby ten projekt mógł być zrealizowany w krótkim czasie" - powiedział Thierry Koskas, dyrektor generalny Citroëna.
Odbywająca się właśnie prezentacja pojazdu dla osób niepełnosprawnych pokazuje, że marki samochodowe, takie jak Citroën, zdają sobie sprawę z istotności i potrzeby dostosowywania swoich pojazdów do różnorodnych potrzeb użytkowników, w tym potrzeb osób niepełnosprawnych. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, opracowanym przy współpracy z PIMAS, niepełnosprawni ruchowo kierowcy Citroëna zyskają większą swobodę podróżowania i samodzielność w codziennym życiu.