Volvo Cars, szwedzki producent samochodów znany z dbałości o bezpieczeństwo i jakość, ogłosił, że planuje przejść na całkowicie elektryczne pojazdy do 2030 r. W związku z tym Volvo przenosi działalność w USA i Kanadzie w ramach wartego 88 mln dolarów wysiłku restrukturyzacyjnego, mającego na celu zwiększenie konkurencyjności marki w przyszłości.
Według prezydenta Volvo Car USA i Kanady, Michaela Cottone, nowa inicjatywa o kryptonimie CORE+ ma „wszechobejmujący charakter”. Strategia Volvo ma na celu ograniczenie kosztów, zwiększenie wydajności i unowocześnienie personelu pod kątem przyszłości opartej wyłącznie na pojazdach elektrycznych.
Cottone powiedział Automotive News: „Nie ma obszaru działalności, na który nie miałoby to wpływu”. Według źródeł Volvo zwalnia ponad 10% pracowników umysłowych w USA i Kanadzie. Zredukuje także personel regionalny, oferując możliwość wcześniejszej emerytury. Redukcja ma nastąpić na początku października.
Rzecznik Volvo Cars USA, Russel Datz, potwierdził, że firma ogranicza działalność w swoim Centrum Technologicznym w Dolinie Krzemowej, twierdząc, że utrzyma „niewielką obecność”. Decyzja ta nastąpiła po zwolnieniu przez Volvo w maju około 1300 stanowisk pracy w Szwecji w ramach szerzej zakrojonych działań restrukturyzacyjnych.
Volvo Cars jest jednym z pierwszych producentów samochodów, który zdecydował się całkowicie porzucić silniki spalinowe i skupić się na pojazdach elektrycznych. Firma ma nadzieję, że do 2025 r. połowa jej sprzedaży będzie pochodzić z samochodów elektrycznych, a druga połowa z hybryd plug-in. Volvo chce także sprzedawać swoje samochody elektryczne wyłącznie online, oferując prostsze i bardziej przejrzyste ceny.
Volvo Cars jest częścią chińskiej grupy Geely Holding od 2010 r. Firma ma siedzibę w Göteborgu w Szwecji i posiada fabryki produkcyjne i montażowe w Chinach, Belgii, Szwecji i Stanach Zjednoczonych. W 2022 r. Volvo sprzedało ponad 660 tys. samochodów na całym świecie.