Zimna vs ciepła bateria [ładowanie elektryka]

2021-11-10
|
Zastanawialiście się kiedyś co tak na prawdę ma istotny wpływ na szybkość ładowania auta elektrycznego? Po pierwsze - moc ładowarki. Ale jest jeszcze jeden istotny czynnik, czyli temperatura baterii w aucie.
Czas na test, w którym w tych samych warunkach porównamy prędkość ładowania auta na zimnej i lekko rozgrzanej baterii. Założenia: temperatura 1 stopień na plusie, bateria w aucie na poziomie 40% naładowania i pojedziemy na Supercharger raz bez podgrzewania baterii, a raz z opcją podgrzewania i sprawdzimy różnicę.
Jak widać na filmie wnioski są dość zaskakujące. Nawet lekko rozgrzana bateria na odcinku 10 kilometrów sprawia, że osiągana prędkość ładowania jest praktycznie dwukrotnie wyższa, zwłaszcza na początku zanim bateria nagrzeje się podczas ładowania. Dlatego tak istotne jest zaznaczanie na mapie w Tesli tego, że jedziemy na Supercharger.
Zastanawiasz się jak włącza się podgrzewanie baterii przed ładowaniem? Tesla robi to automatycznie, gdy w nawigacji ustawimy za cel podróży Supercharger. Oczywiście można też rozgrzać baterię jeżdżąc bardzo długo i dynamicznie, choć osiągnięcie odpowiednio wysokiej temperatury zabierze sporo czasu.

Warto przeczytać

Kontakt

Reklama

Mapa strony

Prywatność

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu.

Copyright 2021 - 2023 - motoevo.pl - All Rights Reserved | Web Design: Agencja Reklamy A-GIT

Zmiany zostały zapisane